جرثقیل سقفی

 جرثقیل سقفی :

جرثقیل سقفی یا همان Overhead Crane جهت حمل بار در موارد صنعتی استفاده می گردد. اجزای تشکیل دهنده جرثقیل سقفی شامل دو ریل موازی است که Bridge یا پل در امتداد آن دو حرکت می کند. که این پل به صورت ثابت و یا متحرک عملیات حمل بار را بر عهده دارد. جرثقیل های سقفی از دیرباز تا کنون وجود داشته و روز به روز توسعه داده شده اند. این جرثقیل ها انواع زیادی دارند که در ذیل ذکر میگردد.

انواع جرثقیل سقفی :

۱-  تک پل :

برای  بلند کردن بار و جابجایی انها در سالنها و کارخانجات از جرثقیل سقفی یا به اصطلاح (overhead crane) استفاده میشود. در دو نوع تک پل و جفت پل استفاده میشود.در نوع تک پل به علت محدودیت در ساخت در تناژهای ماکزیمم ۱۰ تن استفاده میشود.در صورت نیاز به تناژ بالاتر از ۱۰تن در طول دهانه بزرگتر مقرون به صرفه نمی باشد و برای همین از  جفت پل استفاده میشود.در جرثقیل های تک پل وینچ بصورت اویز در زیر پل قرارمیگیرد به همین دلیل هم در سوله های با ارتفاع کم باعث ایجاد مشکل شده و ارتفاع بالابری را کاهش می دهد که میتوان از  جفت پل برای افزایش ارتفاع بالابری استفاده کرد.

۲-  جفت پل :

در جاهایی که نیاز به تناژ بالا با طول دهانه زیاد میباشد از جرثقیل سقفی جفت پل استفاده میشوددر جرثقیلهای جفت پل وینچج برروی کالسکه نصب میشود و روی پلها حرکت میکندکه باعث افزایش ارتفاع بالابری میشود.التبه در جاهایی که ارتفاع سوله کم باشد میتوان کالسکه را بصورت اویز و یا خورجینی بین پلها قرار داد تا از برخورد با سقف جلوگیری شود.

جرثقیل سقفی